Hodnotíme

Recenze: Hogwarts Online CZech (HOCZ)

16. ledna 2015 v 13:56 | Plačící anděl
Tento článek je tak trochu věnován Scrat, protože jsme se o HOCZ nedávno bavily a já řekla, že je to skvělá hra a ať se tam zkusí zaregistrovat. Pak jsem si však uvědomila, že jsem zapoměla zmínit spoustu důležitých okolností a tak jsem se rozhodla napsat tento článek pro všechny, kteří mají rádi Harryho Pottera a RPG. Protože HOCZ opravdu je skvělá hra, ale... no, nechte se překvapit.
Jo a ještě něco. Možná tento článek není recenze. Doufám, že mi to prominete.
(Upraveno 1.2.: Registrace na HOCZ je otevřena!!!)

Co mě v poslední době zaujalo

3. prosince 2014 v 16:04 | Plačící anděl
V poslední době jsem viděla několik filmů a videí, který si budu pamatovat ještě dlouho. A je čas, abych vám je ukázala a abyste mohli šílenství sdílet.

Nausicaa of the Valley of Wind (Naušika z Větrného údolí)
Asi nejlepší anime, které jsem kdy viděla. Režisérem je Hayao Miyazaki, jeden z nejuznávanějších japonských tvůrců anime. Jeho filmy by se podle mě daly rozdělit do dvou skupin-velkolepá celovečerní dobrodružství s nádechem jakési ekologie. Tématem těchto filmů je, že když lidé začnou ubližovat přírodě, tak se jim to vymstí. Druhá skupina jsou filmy kratší, správně infantilní a hrozně roztomilé. Dospělí by jimi ale neměli pohrdnout.
Nausicaa patří k první skupině. Vypráví příběh princezny Větrného údolí, která má zláštní nadání rozumět zvířatům. Prostředí, ve kterém se příběh odehrává je vážně zvláštní. Zároveň se tam kloubí technika (vznášedla, bombardéry, tanky) a kouzelná a nebezpečná krajina se svými obyvateli-obřím hmyzem. Nausicaa je asi jediná, kdo těmto tvorům rozumí. Umí například zastavit Ohmy (1. pád j. č.-Ohmu), sviňky, veliké asi jako fotbalové hřiště. Ohmové jsou velice citliví a když se rozzuří, dokážou zruinovat celé město.
Jednoho dne poblíž Větrného údolí ztroskotá letadlo (nebo něco v tom smyslu, vypadá to jako vesmírná loď, ale myslím, že ve vesmíru to nelétá), převážející nebezpečný a vzácný náklad. Toho se pak chce zmocnit spustu lidí, zároveň se snaží zničit Nausiciin domov, do toho se naštvou Ohmové, Nausicaa se ztratí a všechno jde tak rychle, že už jsem to téměř nestačila sledovat. Film mi přišel celkem zamotaný, ztrácela jsem se v názvech, ale to nic nemění na tom, jak děsivě hustej ten příběh byl :D. Svět je vymyšlený úplně geniálně, prostředí techniky a přírody do sebe skvěle zapadá, i když by to tak nemuselo být, anglický dabing se mimořádne povedl (Lorda Yupu mluví Patrick Stewart!!!) a vůbec. Prostě úžasnej film. Kdo máte rádi anime a Miyazakiho neznáte, není možná. Rychle se na nějaký jeho film koukněte, nebudete litovat.
Toto je Ohmu v mém podání. (Omlouvám se za kvalitu.):

Tohle je Nausicaa (zdroj nevím, ale asi prostě screenshot z filmu ):


Princess Mononoke (Princezna Mononoke)
Miyazakiho další film, u nás v ČR známější než Nausicaa. Má podobné téma, ale je víc depresivní a asi i víc strašidelný. Hlavní postavy jsou princ Ashitaka a Mononoke, vlčí princezna. V tomto příběhu se odehrává bitva mezi lidmi a ušlechtilým Duchem Lesa, jehož hlavu chtějí získat kupci. Všechno je opět dost zmatené, ale možná to je tím, že jsem Mononoke viděla před delší dobou.
Film má hodně epický závěr a kvalitní hudbu, i když Nausicaa se mi líbila víc. Občas je to navíc trochu nechutné, krev a tak. Není jí tam ale moc.
Taky zde se setkáváme z propracovaným světem. Kříží se zde lidská města, kde i ženy tvrdě pracují a bojují nejen proti přírodě, ale hlavně sami proti sobě, s rozlehlými starými lesy, plnými duchů a démonů. Opět dokonale propracované.
Tohle mě nikdy nepřestane děsit:

My Neighbor Totoro (Můj soused Totoro)
Chytlavá znělka tohohle filmu mi hraje hlavou celý dnešek. Totoro patří k té druhé skupině Miyazakiho filmů. Je krátký, pro děti a neskutečně divný. Vážně, je to prostě strašně divný. A taky roztomilý. Příběh postrádá jakoukoli logiku, to, co se jevilo na začátku jako hlavní zápletka se pak stalo jen jakýmsi vtipným doplňkem a neumím určit, co je vlastně tou zápletkou.
Dvě sestry se se svým tatínkem nastěhují do starého domu na okraji nějaké zapadlé japonské vesnice. Dům je plný pohybujících se černých sazí a kolem se dějí nevysvětlitelné věci. Pak se setkají s takovým sovomedvědem, jehož jméno Totoro odvodí z říhnutí, které tak nějak zní. Prostě šílenost, ovšem skvělá, takže se na to taky koukněte. ;) Celou dobu budete jenom zírat s otevřenou pusou, protože to, co vám bude připadat jako nejdivnější, nejšílenější a nejnepravděpodobnější řešení dané situace, to to vždycky bude.
Strašně se mi líbí grafika všech Miyazakiho filmů, jak ty nenásilně nakreslené postavy (ne jako Bakugani :D) a ta nádherně vykreslené pozadí. Ovšem to je asi u anime normální, já se v tom nevyznám. Omlouvám se všem Otaku, kteří tohle čtou a úpí nd mojí neznalostí.

A teď něco z hodně jiného soudku:
A Very Potter Musical
Aneb moje nynější závislost. Muzikálová parodie na knihy o Harrym Poterrovi. Naprosto absolutně geniální. Jejich písničky si nemůžu přestat zpívat. Jejich texty jsou vtipný a někdy úplně šílený (a taky celkem sprostý). Všichni jsou skvělí a přitom ne příliš známí herci. (Výjimkou je Darren Criss-ten se proslavil právě kvůli tomu.)
Parodie nesnáším. Všechno vždycky jenom zkazí, ztrapní a nikdy to neni vtipný. AVPM je výjimkou. Myslím, že žádné milovníky HP neurazí, protože ho tvořili taky fanoušci.
Malou ochutnávkou vám budiž spoiler, že Malfoye hraje dívka a Harry rozhodně není ten tichý, milý chlapec, právě naopak.

Celý muzikál s českými titulkami najdete zde.

A Very Potter Sequel
AVPS je druhým dílem AVPM. Není už tak dobrý, je víc sprostý a víc se mi seká, ale pořád je to cool and totally awesome! Najdete v něm spoustu skvělých hlášek, připomenete si úvodní písničku z AVPM a vůbec, prostě nostalgie a zábava. ;D
Celý muzikál opět tady.

A Very Potter Senior Year
Tohle jsem ještě nedokoukala, ale už mi zbývá jen pár minut. Senior Year je záverečným dílem trilogie od StarKid, té skupina herců, co dělají AVP-. Je to asi tak stejně dobrý, jako AVPS; nezpívací části možná horší a naopak písně lepší. Prý je konec celkem dojemný, to nemám ráda, ale uvidíme. :)
Upraveno 12.12.: To byl ten nejlepší konec, který mohli zahrát. Děkuji všem, kteří to AVP- překládají, lidem, kteří mě s tím seznámili a hlavně děkuji z celého srdce lidem ze StarKid za úžasné herecké výkony, hudbu, legraci, zábavu, příběh a inspiraci. Bylo to skvlé.

Znáte něco ze zmíněných děl? Máte rádi anime? Máíte rádi Harryho Pottera? Co váš názor na parodie? Co bych mohla na svých takzvaných recenzích zlepšit?
Mějte se,
PA
(Hahaha, všimli jste si toho? Zkratka mé blogové přezdívky zároveň tvoří hovorový rozlučovací pozdrav "pa". :D)

Recenze: Listen

15. září 2014 v 18:12 | Plačící anděl
V neděli jsem viděla čtvrtý díl osmé série Doctora a MUSÍM o něm něco napsat. Byl to totiž nejlepší díl od Wedding of River Song a tím pádem nejlepší díl osmé série.
Zatím žádné spoilery, až přijdou, budu vás varovat.

Recenze: Tři bratři

15. srpna 2014 v 21:44 | Plačící anděl
Myslela jsem si, že už pro mě žádná pohádka nemůže být dobrá. Že už jsem jich viděla a četla tolik, že už mě navždy omrzely. V tom jsem se ovšem nehorázně mýlila.
Šli jsme do kina a já si měla vybrat. Buď pohádka Tři bratři, která vypadala sice zajímavě, ale přece jen to byla pohádka, a bude určitě zase stejná - a nebo Strážci Galaxie, zřejmě akční a vtipná Marvelovka, ve které hraje Karen Gillan záporačku (žádného jiného herce tam neznám). Chvíli to vypadalo, že Guardians of the Galaxy vyhrají, ale pak se vě mě něco zlomilo. Půjdu na Tři bratry, řekla jsem si. A tak jsem, s velkým očekáváním, vyrazila.
První, co bylo na promítání (s filmem to zas tak nesouviselo) kladné, byl malý počet reklam. A pak to začalo. Pravda, úvod se Svěrákem a jeho povídání o pohádce, byl trošku klišé, ale zároveň mi to vykouzlilo takový malý, nepředvídatelný úsměv na tváři. Bylo to opravdu pohádkové. Klidné. Pro změnu žádná krev a perverzní narážky. Tak nějak mě to upokojilo a já rázem věděla, že to bude skvělý film. A tentokrát už jsem měla pravdu.
Film vlastně sestával z tak zvaných minioper, většinu času se zpívalo a výběr herců byl nepřekonatelný. Všichni měli krásný hlas, zvlášť Červená Karkulka (která byla navíc ještě hrozně roztomilá :D). Hlavní role chlapců Jana, Matěje a Pepy, jestli se nemýlím, obsadili Tomáš Klus, Vojta Dyk a Zdeněk Piškula. Určitě vám nemusím říkat, jak se na to hodili a jaké jejich scény byly nejlepší. To zjistíte sami, až se na to na mé doporučení kouknete. S vyplazeným jazykem
Dost jsem se u toho nasmála. Rozhodně víc, než by to bylo u Strážců Galaxie, tenhle humor byl takový nevinný. Nejvíc mě dostal Lábus, který, obalený hadry a ropuchami, cupital kolem plesnivé chalupy a ostatní ho oslovovali "stařenko". To už bylo opravdu moc, a díky tomu opominu divné siluety dětí, hlásících se při Svěrákově povídání. Na internetu ale psali, že to mělo nějaký dobrý důvod, no nevím. Posuďte sami.
Často se mi stává, že se třeba v půlce filmu najednou probudím (a často i dvakrát, třikrát), uvědomím si, že jsem v kině a říkám si, za jak dlouho to asi skončí, už mě bolí oči, ba ne, to bude ještě tak hodina. Teď se mi to ale nestalo. Během oněch devadesáti minut jsem se probudila takhle jen jednou, a to u konce. A navíc mě nebolely oči. Člověka to nějak nenásilně vtáhne, ne jako americké filmy, které se o to až příliš snaží. (Omlouvám se, jestli jsem právě urazila americké filmy, já nechtěla. Neberte si to tak.)
Oproti světovým kouskům měli Tři bratři také jednu příjemnou změnu - animace. Bylo jí tam více, než v normálních českých pohádkách, ale co se mi líbilo, že se na ni nespoléhali. Brali ji spíš jako ozdobu, cestu, jak něco zjednodušit, poopravit a udělat reálným, ale zároveň pro tvůrce nebyla základním kamenem. To bylo vidět třeba u vlka. Byl děsivý a legrační zároveň. Nádherná loutka, o které vám ale nebudu moc spoilerovat.
Tři bratři přišli do našich kin jako skvělá změna. Neříkám, že mě nebaví akčí husťácký filmy. Miluju je. Ale tohle bylo prostě super. Samozřejmě asi jako každý jsem postřehla pár nedostatků, které mi vadily, scén, které mi přišly trapné. Například když král kapal královně léčivou vodičku na pupík. Co to do háje bylo? Ale nebudu se o nich rozepisovat. Já nemusím přehnanou kritiku. Raději vypíchnu to dobré, pokud je můj názor na celek spíše kladný. A navíc, nakrkli mě tak zvaní "hejtři" (Ano, je to hnusné slovo, ale teď je mi užitečné.) na ČSFD, kteří nechápou legraci a tak píšou o pedofilii, místo toho, aby trochu popřemýšleli.
A abych to tak nějak shrnula, dávám sem hodnocení:
8,6/10
Překvapivě velkolepé. A vtipné. A tak vůbec. Děkuji tvůrcům za tenhle film a vám, že jste si to přečetli.
 
 

Reklama