Být středem pozornosti

1. dubna 2016 v 10:04 | Girri |  Žijeme
Někteří lidé si pozornost jiných užívají a jsou rádi, když se mohou ukázat. Jiní by se nejraději propadli pod zem, když na ně zírá větší množství lidí. Já patřím spíše k druhému typu. Teda, abych to uvedla na pravou míru, někdy jsem ráda, když můžu před celou třídou přednést povídku a slyšet, jak mi tleskají a jak mě učitelka chválí. Ve většině případů mě to ale znervózňuje, vidím, jak mě lidé soudí, jejich pohledy mě děsí. A nedávno to začalo být ještě horší, v mozku mi při každé trapné situaci začíná šrotovat a já ztrácím kontrolu nad tím, co dělám. Ale zpět k věci.
Posledních pár týdnů se na mě oči úplně cizích lidí upírají téměř neustále. A nejenom oči. Komentáře. Baví se o mně úplně cizí lidé. Prodavačky mají poznámky, když si u nich něco kupuji. A v tomhle článku vám povím, proč tohle všechno, jaké to je a s čím vším jsem se za tu dobu setkala.Důvod toho všeho jsou moje vlasy. Modré vlasy. Barvila mi je mamka a dalo to hodně práce. Ráda bych sem dala nějakou fotku, ale nechci, aby mi byl vidět obličej, tudíž bych musela vyfotit nějakou zezadu. A na to nemám lidi. :)
Použily jsme barvy značky Directions, konkrétně odstín Midnight Blue. Na začátku byly vlasy tmavě modré, teď už se trochu vymyly a maličko odrostly, tudíž mám v plánu teto týden dobravovat.
Trochu se teď podobám Hatsune Miku.
(Po kliknutí na obrázek se zobrazí zdroj, kde si také můžete přečíst, kdo Miku vlastně je.)

Od prvního dne kvůli nim na mou hlavu dopadají nejrůznější komentáře. Čekala jsem, že to bude první den dva, ale ono se to se mnou táhne celou dobu. Tak například na mě musí upozornit každé malé dítě, které kolem mě projde. Už jsem se setkala s chlapečkem, který ode mě vyděšeně couval, i s holčičkami, které se na mě usmály. Věta: "Mami, tamta pani má modrý vlasy!" je součástí mého každodenního života. Když jsem si na horách půjčovala lyže, byla v servisu zrovna rodina s malým klukem. Ten se na mě podíval a řekl: "Jé, ta pani má legrační modrý vlasy." "Hmmm, no jo. Ale jsou hezký, ne?" zaptala je ho pobaveně maminka. "Ne, jsou legrační."
Ale dobře, děti jsou děti, těm se ukazování na všechno okolo odpouští. Vážně jsem ale nečekala, že deváťáci, jejichž inteligenční level by měl být o něco výše, mají úplně stejný problém. Kdykoli jdu po školní chodbě a oni jsou poblíž, vždycky musí jeden nejmenovaný vykřiknout barvu mých vlasů a ti ostatní začít dělat prapodivné bublavé zvuky.
Nejhorší, co jsem zatím na mou adresu slyšela, byly kecy postarších paní, když jsem nastupovala do autobusu. "No, na sjezdovku je to dobrý, aspoň je hodně vidět, ale jinak je to fakt hrůza!"
Také jsem si vysloužila několik přezdívek. Vodník. Mořská panna. Víla. Lesní žena. A moje oblíbená je Rybanka. Náš učitel biologie už mi neříká mým jménem, zásadně používá jednu s výše uvedených přezdívek nebo moje druhé jméno, kterým jsem pokřtěná.
Musím ale uznat, že učitelé se ke mně chovali hezky a fakt mi ty vlasy chválili. Již jmenovaný si, když mě poprvé uviděl, se mnou plácnul a prohlásil, že je to hustý. Dějepisář, který si normálně ze všech dělá srandu a když jsem měla předtím vlasy zelené, dal mi to pěkně nechutně sežrat, mě pochválil slovy: "To se mi moc líbí! Tak to má vypadat. Říkám si, že bych si taky něco takového udělal..." A moje oblíbená učitelka, se kterou si "vyvolení" žáci (t.j. ti, kteří chodí do školního sboru) tykají, před celou třídou prohlásila, že jsem to konečně já a že teď vypadám tak, jak si mě představuje.
Tohle všechno mi udělalo velkou radost. I komentář prodavačky v bufetu, i otázka kuchařky ve školní jídelně. Amit se taky vlasy hrozně líbí. :D
I tak si ale chci na něco stežovat. Lidé si myslí, že jsem si vlasy obarvila proto, že chci upoutávat pozornost. Já. Jasně... to dává smysl... :D Ne, o to vážně nestojím. Cítím se s nimi prostě líp. Moje vlasy jsou teď o trochu hezčí, než ty obyčejný v barvě pochcaný slámy. A je na nich míň vidět, když jsou mastné!
Rozhodně jsem to nedělala proto, že chci někoho oslnit, nebo nedejbože sbalit nějakýho kluka. Mě kluci nezajímají. (Holky taky ne, mimochodem, aspoň ne v tom romantickém smyslu.) Myslím si, že člověk by se měl hezky oblékat a starat se o sebe ne pro ostatní, ale nejprve hlavně kvůli sobě, aby se měl rád a měl k sobě úctu, kterou nemám. Fakt bych byla ráda, kdyby lidi přestali tolik upozorňovat na odlišnosti. Jasně, někdo to snad pro pozornost dělá, ale většina těhle lidí je prostě a jednoduše sama sebou a když je někdo každou chvíli upozorňuje na to, že jsou jiní, může je to trochu vyvést z míry. Přijde mi, že se každým dnem víc a víc oddaluji od jedné skupiny mých kamarádů. Vždycky jsme si zakládali na tom, že posloucháme stejnou hudbu (český punk), máme podobný styl oblečení (tzv. homeless style), podobné flegmatické názory. Oni takoví víceméně zůstávají. Já se ale stávám někým úplně jiným, poslouchám asijskou hudbu, jsem feministka, pohybuji se v LGBT+ komunitě, neříkám rasistické vtipy a konečně - mám ty zatracený modrý vlasy! A když na mě někdo celý den upozorňuje, jako kdybych byla mimozemšťan, tehle pocit odlišnosti to ještě prohlubuje a já si připadám víc a víc osaměle. Nechci znít jako special snowflake, já si nikterak nezakládám na tom, že tím, co mám ráda, vybočuji z kolektivů, kde se pohybuji. Nakonec je přece na světě spousta lidí, kteří se zajímají o to samé jako já. Ale jasné je, že mi to prostě nedělá dobře. Takže: jsem ráda, že se vám moje vlasy líbí a že vás zaujaly, ale mohli byste na ně upozorňovat trochu méně? :D

A co vy? Obarvili jste si někdy vlasy? Chystáte se? Štve vás, když jste středem pozornosti?

Mějte se a snad zase někdy!
Girri

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irith Irith | Web | 1. dubna 2016 v 17:06 | Reagovat

Vážně modré? Vůbec si tě tak nedokážu představit...
... jinak, mě se líbí moje hobití medová barva :-)

2 Jen tak někdo Jen tak někdo | 5. dubna 2016 v 19:33 | Reagovat

Ty se tak máš... Já bych chtěla alespoň modrý melír nebo NĚCO, ale rodiče mi to nedovolí

3 Šárka Šárka | Web | 1. května 2016 v 0:15 | Reagovat

Hej..máš můj obdiv a každý člověk s modrýma vlasama ho má. Mě se modré vlasy hodně líbí a protože u nás na přírodovědě pár modrovlásek je, vždycky je tajně obdivuju na přednáškách. Jinak vím, jak se cítíš. Nešlo o vlasy, ale mezi 15-18 lety jsem měla hippie období a oblékala se do toho nejbarevnějšího, co se dalo sehnat. To vše v našel malém, Vietnamci oblékaném, jednolitém Znojmě, kde místní peroxidové slečny jsou vždy s módou a nechají to o sobě vědět. To bylo narážek a přezdívek. Byly dny, kdy jsem si to hrozně užívala i dny, kdy jsem se cítila fakt blbě, ale první převažovaly. V Praze je to trochu jinak, tady je divnej každej. :)

4 Girri a Amit Girri a Amit | 11. května 2016 v 9:51 | Reagovat

[1]: Já si sebe neumím zase představit zpátky v hnědé. :-D Tak mě moje barva nepřijde obecně hnusná, ale na mě se mi hrozně nelíbí.

[2]: To je mi líto, ale jednou se toho dočkáš a o to větší radost budeš mít. ;)

[3]: :) Hah, díky. To je pravda, ve větších městech jsou lidi tolerantnější. Ale je super, že sis to dokázala užít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama