Co mě v poslední době zaujalo

3. prosince 2014 v 16:04 | Plačící anděl |  Hodnotíme
V poslední době jsem viděla několik filmů a videí, který si budu pamatovat ještě dlouho. A je čas, abych vám je ukázala a abyste mohli šílenství sdílet.

Nausicaa of the Valley of Wind (Naušika z Větrného údolí)
Asi nejlepší anime, které jsem kdy viděla. Režisérem je Hayao Miyazaki, jeden z nejuznávanějších japonských tvůrců anime. Jeho filmy by se podle mě daly rozdělit do dvou skupin-velkolepá celovečerní dobrodružství s nádechem jakési ekologie. Tématem těchto filmů je, že když lidé začnou ubližovat přírodě, tak se jim to vymstí. Druhá skupina jsou filmy kratší, správně infantilní a hrozně roztomilé. Dospělí by jimi ale neměli pohrdnout.
Nausicaa patří k první skupině. Vypráví příběh princezny Větrného údolí, která má zláštní nadání rozumět zvířatům. Prostředí, ve kterém se příběh odehrává je vážně zvláštní. Zároveň se tam kloubí technika (vznášedla, bombardéry, tanky) a kouzelná a nebezpečná krajina se svými obyvateli-obřím hmyzem. Nausicaa je asi jediná, kdo těmto tvorům rozumí. Umí například zastavit Ohmy (1. pád j. č.-Ohmu), sviňky, veliké asi jako fotbalové hřiště. Ohmové jsou velice citliví a když se rozzuří, dokážou zruinovat celé město.
Jednoho dne poblíž Větrného údolí ztroskotá letadlo (nebo něco v tom smyslu, vypadá to jako vesmírná loď, ale myslím, že ve vesmíru to nelétá), převážející nebezpečný a vzácný náklad. Toho se pak chce zmocnit spustu lidí, zároveň se snaží zničit Nausiciin domov, do toho se naštvou Ohmové, Nausicaa se ztratí a všechno jde tak rychle, že už jsem to téměř nestačila sledovat. Film mi přišel celkem zamotaný, ztrácela jsem se v názvech, ale to nic nemění na tom, jak děsivě hustej ten příběh byl :D. Svět je vymyšlený úplně geniálně, prostředí techniky a přírody do sebe skvěle zapadá, i když by to tak nemuselo být, anglický dabing se mimořádne povedl (Lorda Yupu mluví Patrick Stewart!!!) a vůbec. Prostě úžasnej film. Kdo máte rádi anime a Miyazakiho neznáte, není možná. Rychle se na nějaký jeho film koukněte, nebudete litovat.
Toto je Ohmu v mém podání. (Omlouvám se za kvalitu.):

Tohle je Nausicaa (zdroj nevím, ale asi prostě screenshot z filmu ):


Princess Mononoke (Princezna Mononoke)
Miyazakiho další film, u nás v ČR známější než Nausicaa. Má podobné téma, ale je víc depresivní a asi i víc strašidelný. Hlavní postavy jsou princ Ashitaka a Mononoke, vlčí princezna. V tomto příběhu se odehrává bitva mezi lidmi a ušlechtilým Duchem Lesa, jehož hlavu chtějí získat kupci. Všechno je opět dost zmatené, ale možná to je tím, že jsem Mononoke viděla před delší dobou.
Film má hodně epický závěr a kvalitní hudbu, i když Nausicaa se mi líbila víc. Občas je to navíc trochu nechutné, krev a tak. Není jí tam ale moc.
Taky zde se setkáváme z propracovaným světem. Kříží se zde lidská města, kde i ženy tvrdě pracují a bojují nejen proti přírodě, ale hlavně sami proti sobě, s rozlehlými starými lesy, plnými duchů a démonů. Opět dokonale propracované.
Tohle mě nikdy nepřestane děsit:

My Neighbor Totoro (Můj soused Totoro)
Chytlavá znělka tohohle filmu mi hraje hlavou celý dnešek. Totoro patří k té druhé skupině Miyazakiho filmů. Je krátký, pro děti a neskutečně divný. Vážně, je to prostě strašně divný. A taky roztomilý. Příběh postrádá jakoukoli logiku, to, co se jevilo na začátku jako hlavní zápletka se pak stalo jen jakýmsi vtipným doplňkem a neumím určit, co je vlastně tou zápletkou.
Dvě sestry se se svým tatínkem nastěhují do starého domu na okraji nějaké zapadlé japonské vesnice. Dům je plný pohybujících se černých sazí a kolem se dějí nevysvětlitelné věci. Pak se setkají s takovým sovomedvědem, jehož jméno Totoro odvodí z říhnutí, které tak nějak zní. Prostě šílenost, ovšem skvělá, takže se na to taky koukněte. ;) Celou dobu budete jenom zírat s otevřenou pusou, protože to, co vám bude připadat jako nejdivnější, nejšílenější a nejnepravděpodobnější řešení dané situace, to to vždycky bude.
Strašně se mi líbí grafika všech Miyazakiho filmů, jak ty nenásilně nakreslené postavy (ne jako Bakugani :D) a ta nádherně vykreslené pozadí. Ovšem to je asi u anime normální, já se v tom nevyznám. Omlouvám se všem Otaku, kteří tohle čtou a úpí nd mojí neznalostí.

A teď něco z hodně jiného soudku:
A Very Potter Musical
Aneb moje nynější závislost. Muzikálová parodie na knihy o Harrym Poterrovi. Naprosto absolutně geniální. Jejich písničky si nemůžu přestat zpívat. Jejich texty jsou vtipný a někdy úplně šílený (a taky celkem sprostý). Všichni jsou skvělí a přitom ne příliš známí herci. (Výjimkou je Darren Criss-ten se proslavil právě kvůli tomu.)
Parodie nesnáším. Všechno vždycky jenom zkazí, ztrapní a nikdy to neni vtipný. AVPM je výjimkou. Myslím, že žádné milovníky HP neurazí, protože ho tvořili taky fanoušci.
Malou ochutnávkou vám budiž spoiler, že Malfoye hraje dívka a Harry rozhodně není ten tichý, milý chlapec, právě naopak.

Celý muzikál s českými titulkami najdete zde.

A Very Potter Sequel
AVPS je druhým dílem AVPM. Není už tak dobrý, je víc sprostý a víc se mi seká, ale pořád je to cool and totally awesome! Najdete v něm spoustu skvělých hlášek, připomenete si úvodní písničku z AVPM a vůbec, prostě nostalgie a zábava. ;D
Celý muzikál opět tady.

A Very Potter Senior Year
Tohle jsem ještě nedokoukala, ale už mi zbývá jen pár minut. Senior Year je záverečným dílem trilogie od StarKid, té skupina herců, co dělají AVP-. Je to asi tak stejně dobrý, jako AVPS; nezpívací části možná horší a naopak písně lepší. Prý je konec celkem dojemný, to nemám ráda, ale uvidíme. :)
Upraveno 12.12.: To byl ten nejlepší konec, který mohli zahrát. Děkuji všem, kteří to AVP- překládají, lidem, kteří mě s tím seznámili a hlavně děkuji z celého srdce lidem ze StarKid za úžasné herecké výkony, hudbu, legraci, zábavu, příběh a inspiraci. Bylo to skvlé.

Znáte něco ze zmíněných děl? Máte rádi anime? Máíte rádi Harryho Pottera? Co váš názor na parodie? Co bych mohla na svých takzvaných recenzích zlepšit?
Mějte se,
PA
(Hahaha, všimli jste si toho? Zkratka mé blogové přezdívky zároveň tvoří hovorový rozlučovací pozdrav "pa". :D)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 4. prosince 2014 v 14:35 | Reagovat

Já anime nesleduji, ale moje kamarádka jo a moc ji to baví. Možná později nějaké anime zkusím,  uvidím. ;-)

2 Šárka Šárka | Web | 6. prosince 2014 v 9:49 | Reagovat

MIYAZAKI! To je moje animátorská/kinematografická láska. Nedám na něj dopustit. :) kdysi jsem chtěla jít studovat animované filmy, ale jeho neskutečná díla mi srazila sebevědomí na nulu. Miluju ty fimy pro jejich propracovanost, ekologický podtext a nejednoznačnost kladu či záporu hlavních postav.
Nausicaa-co může být lepší, než svět, kde houby ovládnou totálně všechno? :) Přijde mi skvělá myšlenka, že se lidé snaží celou dobu zničit něco, co je vlastně jako jediné chrání. Je to nádherný film.
Mononoke- nevím, jestli mám radši tuhle nebo předchozí film, ale příběh jednoho kouzelného lesa mě naprosto uchvátil. Lesní duch je moje nejoblíbenější fantastické zvíře/tvor, jelikož je tak mystický a magický a taky docela děsivý, že to ani není možné. A opět spoustu krásných scén a ekologie a nejnádhernější je závěr filmu, když už si člověk myslí, že je ten les mrtvý a najednou se objeví Kodama :)

Totoro je taky super, i když spíš takový roztomilý film...Kdo by nechtěl doma Totora? :)

Zámek v oblacích - Hauru - jestli jsi neviděla, podívej se! To je možná můj nejoblíbenější film vůbec, plný přenádherných zelených scenérií, nepochopitelných zápletek a kouzel. :)

Cesta do Fantazie, doručovací služba slečny Kiki, Laputa, to všechno stojí za shlédnutí.

3 Šárka Šárka | Web | 6. prosince 2014 v 9:51 | Reagovat

Jinak právě ta Miyazakiho propracovaná grafika mi přijde výjimečná, všechny jiné ostatní anime, co znám, ji mají strašně ostrou a rušivou. :)

4 Scrat Scrat | E-mail | Web | 9. prosince 2014 v 21:33 | Reagovat

Ty anime filmy vypadají dost zajímavě, plánuju ze sebe v nejbližší době udělat Otaku, do Hetálie jsem se například totálně zažrala a teď ty státy vidím všude :-D
A A Very Potter Musical... Taková nostalgie, vzpomněla jsem si na to léto, kdy jsem byla čerstvá fanynka HP a začala jsem AVP- sledovat :-) Je to totálně boží, vtipný a pro mě taková nostalgická láska :D Mě se to ani sprostý nezdá, ale máš pravdu, je to cool ;-)

5 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 10. prosince 2014 v 17:21 | Reagovat

[1]: Zkus. :)

[2]: Taky mi nějaké věci vždycky sníží sebevědomí a pak nemám chuť je dělat.
Na ty filmy, co doporučuješ, se chystám podívat, věichni o tom mluví. :) Díky za komentář. ;)

[4]: Jo, je to totálně skvělý, já to objevila celkem nedávno, ale už umím hodně těch písniček, protože mám od toho scénář! :D

6 Nessa Nessa | Web | 11. prosince 2014 v 10:49 | Reagovat

Miyazakiho filmy sú proste božské. Trochu ľutujem, že som si stále na niektoré z nich nenašla čas. Napríklad.. ten prvý film mám už dlho zaradený medzi "chcem si pozrieť" a furt som si proste nenašla čas :D Princeznú Mononoke som videla. Je to krásny film, i keď sa v ňom človek ľahko stratí. A Môj sused Totoro - ďalší film, ktorý som ešte nevidela. A tento si odkladám až trochu na neskôr. Popravde ma totiž viac trochu zaujíma akoby tá prvá skupina Miyazakiho filmov (i keď mám pocit, že niektoré filmy nespadajú ani do jednej z tých kategórií :D).

7 Yonade Yonade | Web | 11. prosince 2014 v 18:51 | Reagovat

Och, och :D Pro Miyazakiho filmy mám slabost. Všechny jsou naprosto geniální, bohužel jsem z jeho tvorby viděla jen tyto tři, co tu zmiňuješ + Cesta do fantazie. Ještě jsme se jaksi nedokopala k shlédnutí dalších jeho počinů. A pro mě jakožto velkého anime fanouška je to povinností :D

8 Lyra Lyra | E-mail | Web | 13. prosince 2014 v 9:08 | Reagovat

Miyazakiho filmy z doslechu znám, ale zatím jsem žádný neviděla, přiznám se, že nejsem příliš velká fanynka anime, preferuji hranou tvorbu. Zato na oba muzikály (teď už vlastně tři) se chci podívat již delší dobu, takže si díky tvému článku na ně snad konečně najdu čas, tudíž děkuji za připomenutí. :) Parodie mi nevadí, pokud jsou udělány vkusně a s inteligentním, nikoliv "záchodovým" humorem.

9 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 29. prosince 2014 v 22:07 | Reagovat

Naušiku a Totora mám v počítači a ještě jsem si na ně nenašla čas, snad o těchto Vánocích napravím, Princeznu Mononoke jsem viděla a líbila se mi i když moje srdcovka od tohohle režiséra je asi Zámek v oblacích (Howl´s moving castle), takže taky doporučuju se na to podívat :-D

10 Xerodoth Sigmius/KayW Xerodoth Sigmius/KayW | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 22:32 | Reagovat

Miyazaki je bůh. Ale zrovna Totora osobně nemusím. Princezna Mononoke, Cesta do Fantazie a Howl's moving castle je super.

Mimochodem, chystám se shlédnout Hrob světlušek, viděli jste to někdo?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama