Recenze: Listen

15. září 2014 v 18:12 | Plačící anděl |  Hodnotíme
V neděli jsem viděla čtvrtý díl osmé série Doctora a MUSÍM o něm něco napsat. Byl to totiž nejlepší díl od Wedding of River Song a tím pádem nejlepší díl osmé série.
Zatím žádné spoilery, až přijdou, budu vás varovat.


Tenhle plakát, který jsem našla na internetu v sobotu, kdy díl vyšel, ve mě probudil Whovianskou bombu. Jen se na něj koukněte, jak je epický. Strašně se mi líbí ten vzhled jako ze starých horrorů. Na díl Listen jsem se šíleně těšila, protože ty před ním za moc nestály, ale upoutávka na něj vypadala skvěle. A ve svém úsudku jsem se jako vždy nemýlila. (Mýlím se hodně často, ale neva.)
Bylo to neuvěřitelně epické. Mráz mi po zádech běhal ke konci už dost udýchaný, protože tu cestu musel absolvovat mnohokrát za jednu třičtvrtěhodinu. Při každé narážce na předchozí díly jsem jen otvírala pusu.
Příběh mě úplně vtáhnul a v průběhu sledování jsem o něm hodně přemýšlela a i potom, když jsem to zkoukla, vymyslela jsem jednu šílenou teorii, kterou si můžete přečíst ve spoileroidní části článku. Skutečnosti, které mě dotáhly k vytvoření téhle teorie, mě totiž hodně zaujaly a vyděsily. A vůbec, tenhle díl by se mohl strašidelností srovnávat i se Silence in The Library (všimli jste si, že to taky může znamenat Ticháči v knihovně?). Bála jsem se totiž u něj i ve dne a se psem na klíně a sourozencem nedaleko. DEKA! Od této chvíle se bojím dek!
Velmi mě také potěšil návrat epic soundtracku, i když upraveného. Herci jako vždy hráli brilantně, Capaldi je totálně skvělej herec a Jenna taktéž. Uvědomila jsem si, že mám Claru radši než Amy.
Jediné, co mi na příběhu vadilo a zároveň fascinovalo, byla ta spousta nezodpovězených otázek. Hlavní dějová linie dílu byla jakž takž vysvětlena (i když trochu okatě šroubovaně, nebo jak se to dá říct), ale přesto mě teď trápí spoustu věcí.
Jenže kdybych vám řekla jaké věci, vyzradila bych dost věcí, takže začíná část článku se spoilery.
.
.
.
. Dávám vám místo na to, abyste přestali rolovat dolů... :)
.
.
.
.
Takže, ty nezodpovězené otázky jsou:
Kdo byl doháje pod tou dekou?
Ten chlapeček na konci v tý posteli, to byl Doktor? Podle toho, co Clara řekla, to tak vypadalo, ale jak se v tom případě ten vojáček Dan dostal k Rupertovi?
Kdo otevřel ty dveře, když byli na poslední planetě ve vesmíru?
Rupert byl Danny Pink? Ale kdo byl Orsten (nebo jak se jmenoval)? Syn Clary a Dannyho? Vnuk?
Opravdu si Doktor ty příšerky zpod postele vymyslel na základě toho, jak mu Clara chytla nohu? Nebo vážně existují? A dozvíme se to někdy?
Nedokážu odpovědět. Jediné, co vím jistě je, že miluju takovýhle tajemno a proto se mi tento díl taky líbil. Doufám, že na svoje otázky dostanu odpověď.
A teď moje šílená teorie:
Co když je Danny Pink popř. Rupert Pink Doktorův syn?
Nejdřív si řeknete, že to nedává smysl. Ale když se nad tím zamysíte...
ARGUMENTY PRO:
Doktorovy děti zemřely. Nevíme ale kdy. Asi při tom, když byla zničena Gallifrey. V tom případě jsou teď naživu, když je planeta znovu zpátky.
Rupert/Danny byl v dětském domově.
Ta figurka vojáka Dana-Clara jí dala Doktorovi, ale pak se objevila jako rodinné dědictví Pinkových. Možná jí Doktor dal svému synovi.
Danny sice není Pánem Času, ale třeba se proměnil v člověka díky Chameleonímu obvodu a hodinky někam založil.
ARGUMENTY PROTI:
Jak by se Danny dostal z Gallifrey na Zemi?
Zní to divně.
Moffat je sice magor, ale tohle by asi neudělal.
Danny není Doktorovi podobný. (Sice jde o to, kolikátému, ale stejně.)

Docela by mě také zajímalo, odkud pochází těhlech pár veršů. Mám pocit, že už jsem to v Doktorovi jednou slyšela:
What's that in the mirror, and the corner of your eye?
What's the footstep following, but never passing by?

Snad se aspoň někdy na něco doszvíme odpověď. Mějte se hezky, Allons-y!
Plačící Anděl
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irith Irith | Web | 16. září 2014 v 15:20 | Reagovat

Plačící Anděli, mohla bys mi prosím dát meil? Potřebujeme se s vámi na něčem domluvit.
Nebo mi raději rovnou napiš na můj meil sciurust@seznam.cz

2 Anie Anie | Web | 16. září 2014 v 18:29 | Reagovat

Listen byla úžasná epizoda, Moffat umí psát, to se mu musí nechat. A jako správná moffatovská epizoda davá otázky na které ve věčině případů neodpoví, snad tedy Moffat poskytne odpovědi později (no známe ho ;-)  :-D).

3 Scrat Scrat | E-mail | Web | 16. září 2014 v 20:25 | Reagovat

Ještě jedna otázka: Kdo napsal to LISTEN?
Z epizody jsem byla taky tak nadšená, máš pravdu, je to zatím nejlepší epizoda 8. řady :-) Na Moffatovi se mi líbí, ž nejdřív je hodně otázek, "Co? Jak?" a pak to má konec a rozuzlení, které bychom nikdy nečekali.
Podle mě Rupert Pink je na sto procent Danny Pink a Doktor asi zavinil to, že se z něj stal voják, když si mu trochu pohrál s pamětí. Orsen je podle mě zase Dannyho potomek, ale nevíme, jestli i Clařin. Ale aspoň víme, že Danny bude taky cestovat s Doktorem ("Máme cestování časem v rodině..."). To s tím vojáčkem se ani neodvažuju hádat, to, že mu ho Clara dala je vážně rozporuplné, ale vím jistě, že "strach" nemohl jen tak napsat něco na tabuli nebo otevřít dveře. Ale to pod tou dekou mohl být klidně i nějakej kluk z toho domova.
No nic, třeba se to vysvětlí na konci a třeba to njak sovisí s tou Missy :-) můžeme jen hádat :-)

4 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 17. září 2014 v 15:36 | Reagovat

[3]: Vidíš, na to jsem zapomněla.

5 Scrat Scrat | E-mail | Web | 17. září 2014 v 20:14 | Reagovat

[4]: Ale prý se říká, že to všechno udělal Doktor sám, jen si to nepamatoval :/ Snad se to vysvětlí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama