Doctor Who?

4. září 2014 v 19:07 | Plačící anděl |  Máme rády
Jak jste si asi všimli, tenhle blog se zabývá seriálem Doctor Who, česky Pán Času. Jenže většinou píšeme spíš fanfiction, a tak se naši případní čtenáři nic moc nedozví, a my přece chceme šílenství předávat dál, ne? :D (nebojte, nebudeme vás nutit.)
Článek najdete pod perexem.
[Upraveno 16. 12. 2015: Pokud jste Whoviani už delší dobu, jistě si všimnete, že tento článek je jaksi mývalský (prostě jsem ho psala, když jsem se v tom ještě tolik nevyznala). Takže to berte trochu s nadhledem. Možná hodně s nadhledem. Nechci ho upravovat (lenost) ale ani smazat, protože přecejen nějakou výpovědní hodnotu má. Dík.]


Protože jsem ulítlá na fonty, musela jsem udělat nadpisy:
Doctor Who (zkratkou DW) je britský televizní sci-fi seriál. Vlastně ten nejdelší sci-fi seriál na světě. Vznikl už v roce 1963 a pořád se točí nové série. Například teď nedávno vyšel druhý díl osmé, nebo chcete-li třicáté čtvrté série. Proč ta dvě čísla? Doctor Who se dělí na Classic a Renewed, tedy klasické a obnovené série. Podrobnější historii seriálu najdete na skoro každých stránkách o DW a na Wikipedii.
Hlavní postavou, o které se trochu rozepíšu v další "kapitole", je Doctor. Pochází z planety Gallifrey a jeho rasa jsou Pánové Času (Timelords). Doctor cestuje časem a prostorem ve vesmírné lodi TARDIS. Na cesty si sebou bere společníky a hlavně společnice ze Země, se kterými samozřejmě prožívá mnohá dobrodružství a nejrůznějších planetách a i na Zemi.
Doctora Who může sledovat každý. Je vtipný, strašidelný, dojemný a geniálně promyšlený. Není morbidní a ani perverzní (i když některé fanfikce ano). Scénář píše hlavně Steven Moffat, který v současné době vymýšlí celý příběh.
Na to, jakou povahu přesně seriál má a jestli se vám bude líbit, musíte přijít sami. Jsou lidé, kteří DW milují, ale existují i ti, kteří ho ze srce nenávidí. Člověk by ale neměl zapomínat na to, že Doctor Who je jen seriál. Protože hádky mezi Whoviany a Belieberkami opravdu nechcete vidět.

POZOR! MALÉ RIZIKO SPOILERŮ! POKUD NECHCETE PŘIJÍT O NĚKTERÉ ČÁSTI DĚJE, PŘESKOČTE TUTO KAPITOLU!
Doctor. Jak už jsem řekla, je to mimozemšťan. Jeho rasa Pánové Času už ale vymřela a byla zničena společně s planetou Gallifrey ve velké Časové válce. Doktor jako každý příslušník svého druhu se může regenerovat. To znamená, že neumírá, ale změní svůj vzhled a částečně i povahu. Tím si tvůrci zajistili, že seriál může být vlastně nekonečný a herci neomrzí.
Doktorů (někdy ho píšu s "c", někdy s "k") je zatím dvanáct a každý je jiný. Některý temný, jiný veselý, ukecaný, starý, mladý... Někteří jsou méně oblíbení a někteří více. Každý má nějaké své hlášky a citáty a také společnice.

Společnice. Nemůžu sem napsat všechny Doktorovy pomocníky a kamarády, se kterými cestoval, protože jsem neviděla Classické série. (Ano, píšu classické, já vím, je to divné.) (Jsem někde na konci první série s prvním Doktorem.) Z obnovených jsou to ale Rose Tyler, Mickey Smith, Kapitán Jack Harkness, Martha Jones, Donna Noble, Amy Pond, Rory Williams, River Song, Clara Oswin Oswald. Jako Doktorovy regenerace je i každý společník jiný, i když je pravda, že tvůrci by mohli víc rozvinout jejich charakter. O všech totiž můžete říct, že jsou stateční, hodní a vtipní.

TARDIS. Není to jenom stroj času. Má duši a obrovskou moc. Skrývá se v ní mnoho tajemství a je větší zevnitř. Zvenku vypadá jako policejní budka ze šedesátých let, ale zevnitř je skoro nekonečně velká. Nejlepší momenty jsou, když někdo přijde dovnitř, vykulí oči a zašeptá: "It's bigger on the inside!"

Velcí fanoušci DW si říkají Whovians, počeštěle Whoviani. Dělají to, co všichni fanoušci-zakládají webové a facebookové stránky, sledují DW tak často, až ho znají nazpaměť, jejich mluva se hemží hláškami a citáty typu "Allons-y!" nebo "Don't blink!", převlékají se do kostýmů a pořádají setkání. Často také nadávají na Moffata, že zabil jejich oblíbené postavy. Někteří točí vtipná videa na YouTube, někteří píšou fanfiction. To dělám i já a Chlapeček s plynovou maskou. Všechny naše povídky o Doktorovi nebo inspirované Doktorem najdete v rubrice Fanfiction.

Doctora seženete jednoduše. Pokud vám nevadí stahování z internetu, které sice není přímo ilegální, ale rozhodně není moc morální, máte vyhráno. Na uloz.to najdete snad všechny díly, většinu z nich dokonce s dabingem a ostatní v angličtině. K některým už jsou titulky přidané, a pokud ne, stáhnete je zvlášť na stejné stránce, a nebo například na doctorwho.cz, edna nebo titulky.com. DW se také dá sledovat online na sledujuserialy.cz a na mnoha jiných stránkách.
Pokud ale příznivcem stahování nejste, musíte si jednotlivé série kupovat na DVD. Jelikož to sama stahuji, nevím, kde DVD sehnat, ale určitě to půjde třeba koupit přes internet nebo v nějakých stáncích.
Doctor Who na BBC One - je tam snad všechno (ale možná budete mít zablokovaný přístup, já se tam dostanu díky doplňku Hola! v prohlížeči Chrome)
Doctorwho.cz - titulky, novinky (promo fotky, info o knihách a setkáních), seznam epizod, diskuze, časy vysílání další epizody
Doctor Who na Edna.cz - titulky, novinky, spoilery, popisy epizod, zajímavé články
Gallifrey.cz - spoilery, teorie, novinky, titulky, fanfiction, odkazy, časy vysílání další epizody, zajímavé články, o postavách, databáze...
Whoviansworld.blog.cz - Tak trochu amatérský blog, sdružující všechny blogující Whoviany. Rozhovory, diskuze, ankety, gify a obrázky, tvorba členů (fanfiction, fotky, fanarty). Adminkou je Scrat a já.

A je jich mnohem, mnohem více. (Např. na FB)

Seriály, které by se vám mohly líbit, když sledujete Doctora Who:
Sherlock - Detektivní příběhy Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona zasazené do současnosti. Seriál je vysoce návykový, vtipný a hlavně až děsivě promyšlený. Mně se často stane, že celou dobu jen sedím s otevřenou pusou, protože je to prostě "hustý". :D
Jeden ze dvou hlavních tvůrců je Steven Moffat, který dělá i Doctora Who. Ten druhý je Mark Gatiss, který navíc hraje Sherlockova bratra Mycrofta.
Najít tenhle seriál je trochu těžší, protože existuje spoustu jiných Sherlocků, ale pokud poznáte Benedicta Cumberbatche nebo Martina Freemana, kteří obsadili hlavní role, máte vyhráno. Doporučuji ho na Googlu hledat pod názvem BBC Sherlock.
Supernatural-Tenhle seriál bohužel neznám, takže bych o něm asi neměla psát, ale spoustu lidí, kteří sledují Doctora a Sherlocka, znají navíc ještě Supernatural, takže na tom asi něco bude. Prostě až se budete nudit, zkuste to. :)
Pretty Little Liars-Pokud jste o PLL někdy slyšeli, určitě víte, že se rozhodně Doctorovi moc nepodobá. Je to spíš dívčí seriál a v prvních třech sériích se hodně zabývá vztahy (takže samé líbání a romantická hudba). Ovšem musím říct, že je plný nečekaných zvratů (i když v DW jsou ještě nečekanější), je opředen tajemstvím a člověk se u něj někdy i bojí. Vypráví se tu o pětici kamarádek, z kterých jedna záhadně zmízí. Hned nato těm ostatním začnou chodit zprávy od neznámé/ho A, který zná všechna jejich tajemství.
On tenhle seriál vlastně vůbec není dobrý, když se to tak vezme. Herečky hlavních postav (Bellisario, Hale, Benson a Mitchell) jsou sice skvělé, ale například Tobyho hraje sice zřejmě známý herec (Keegan Allen), ale mě přijde mizerný. Pak hudba, ta je hrozná, sestřihy mezi scénami nefungují tak, jak by podle mě měly a příběh se trochu opakuje a příběh vás možná časem omrzí.

Já i Chlapeček PLL sledujeme, ale i když do něj nejsme tak zažraní jako do DW a chyby v něm mě bijí do očí, rozhodně vám ho doporučujeme.
Merlin-Popravdě, Merlina bych vám teké doporučovat neměla, když ho neznám, ale je to podobné jako se Supernatural, takže to sem prostě musím napsat. (Viděla jsem akorát první díl a moc mě nezaujal.)

Tohle jsou Doktorové bez Dvanáctého:
Tady je Dvanáctý Doktor se svojí společnicí Clarou v promo fotce:
A tohle je Tardis:
Takhle vypadá sonický šroubovák. Otevírá zámky, ale nefunguje na dřevo.

Samozřejmě bych tenhle článek nejraději zaplnila obrázky všech Doktorů, společnic a monster a přidala spoustu gifů s 9., 10. a 11. Doktorem, ale krotím se. :)

aneb pokud jste chytří nebo nemáte smysl pro humor či si věci hodně vztahujete na sebe, nečtěte je. Nechci se hádat. :)
- Pokud máte rádi angličtinu, koukejte na DW v originále. Český dabing se sice vážně povedl, ale pokud vám titulky nevadí, jděte do toho. Allons-y!
- Nehádejte se s Belieberkami.
- Nedělejte předčasné závěry. Každému se stane, že po tom, co Doktor zregeneruje, nejdříve nesnáší toho dalšího, ale to není důvod k tomu, abyste DW přestali sledovat!
- Jestli znáte Whoviana, ale sami DW nesnášíte a naopak, raději se o tom s ním moc nebavte. Jako každí šílení fanoušci a konec konců lidé i my dokážeme být hrubí a bránit svůj fandom do posledního dechu.
- Pokud váš štve velké množství příspěvků na hlavní stránce na facebooku, nelajkujte stránky s Doctorem Who.
- Jestli se chystáte psát fanfiction, přesvědčte se, že to ostatní fanoušky neurazí či jestli to neurazí postavy v DW.
- Chcete sdílet své bláznovství do seriálů s ostatními a rádi píšete? Založte si blog!


A to by byl konec mého poučného článku. Doufám, že se vám líbil a něco jste si z něj vzali. Mějte se dobře a rozhodně ode mě neočekávejte další článek dřív, než v pondělí. :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Scrat Scrat | E-mail | Web | 7. září 2014 v 13:54 | Reagovat

Sice jsem většinu věcí znala, ale pro newhoviana velmi poučné :-) (Kéž by to četly Irith, Polly a Delfi :-) Třeba by pochopily naše šílenství ;-) )
Jen bych dodala, že whovian si musí zvykat na změny se seriálm spjaté a neodsuzovat nové postavy od pohledu :)
Supernatural je skvělý :-) Viděla jsem bohužel je tři díly, protože sice jsem našla titulky, ale byly posunuté, takže pořád stahuju další a další verze a snad to tam jednou bude sedět :/ Na to, že je to horor a ještě ke všemu americký má velmi sympatické postavy a promyšené příběhy :-)
Merlin má sice někdy dost očekávaný děj, ale je to dobrá a docela i vtipná oddechovka :-)
Dobře, přestanu dělat reklamu, ano? :-D
Ale povedlo se ti dobře a beze spoilerů do jednoho článku shrnout DW, což oceňuji. Bylo to stručné, ale s důležitými informacemi a odkazy :-)

2 Plačící anděl Plačící anděl | Web | 7. září 2014 v 14:40 | Reagovat

[1]: Díky. Ono to ani nemělo být určeno pro to, aby si to četli Whoviani, spíš jsem reagovala na anketu pod menu. :)

3 MaikelT MaikelT | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:22 | Reagovat

I found this page on 15th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

4 ZdenekA ZdenekA | E-mail | 17. ledna 2017 v 20:52 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na placici-andel.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

5 TomkoS TomkoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:40 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

6 WaclawC WaclawC | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 15:53 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama